Фіналом навчання кожного студента є його диплом. Гарна дипломна робота містить в собі весь досвід, всі знання і всю майстерність, які надбав студент, навчаючись в учбовому закладі. Написати гарну дипломну роботу досить важко, але, знаючи деякі нюанси, можна полегшити собі це завдання. Найголовніше, що Ви повинні для себе вирішити – з чого треба починати роботу. Звичайно, спершу необхідно визначитися з темою диплома. Добре, коли науковий керівник сам вам говорить конкретну назву, якщо ж цього не відбувається, то вам слід скласти хоч би три альтернативні назви і запропонувати їх на вибір своєму науковому керівникові. Зазвичай, назва диплома витікає само собою з попередніх курсових робіт, але бувають і інші варіанти. Після узгодження теми диплома, можна починати складання плану, ґрунтуючись знову ж таки на попередніх курсових роботах, звітах по практиці і на останніх отриманих результатах або дослідженнях.
На самому початку дипломної роботи пишеться анотація. На одній сторінці Ви описуєте короткий вміст всієї вашої роботи. Для того, щоб написати хорошу анотацію, краще складати її вже після завершення роботи над дипломом, коли ви будете точно знати, який саме матеріал варто виділити для анотації.
Після анотації пишеться вступ, в якому вказується актуальність вибраної теми, мета написання дипломної роботи і завдання, які були поставлені перед її написанням. До цієї частини дипломної роботи варто віднестися дуже уважно, оскільки на захисті вашої роботи хто-небудь з атестаційної комісії обов'язково попросить розповісти про них детальніше. Зрозуміло, що мета роботи може бути лише одна. А ось кількість завдань бажано довести до 4-5, щоб показати серйозність роботи і велику сферу її практичного застосування. Також спочатку диплома вказується, на яких конференціях ви виступали з доповідями або презентаціями з вашої тематики, якщо, звичайно, Ви десь виступали. Це потрібно для того, щоб показати, що Ви вже десь захищали свої дослідження. І найголовніше, не варто забувати, що відбувається «захист диплома».
Після вступу йде літературний огляд. До цього розділу слід віднестися дуже уважно. Зрозуміло, що по літературному огляду Вас на захисті дипломної роботи, швидше за все, не запитуватимуть, але ваш керівник, наприклад, може дуже серйозно зацікавитися літературним оглядом, оскільки в ньому повинно міститися багато корисної інформації, як для Вас, так і для Вашого керівника. Для дипломної роботи об'єм розділу з літературним оглядом складає приблизно 60 відсотків від загального об'єму, оскільки в своєму дипломі Ви не лише розповідаєте про свої дослідження, однією з головних цілей є розповісти взагалі про те, що відбувається на сучасному світі, в науці та пов'язане з тематикою Вашого диплому. Для повноти Вашої роботи бажано використовувати не менше тридцяти джерел при написанні літературного огляду. Не забувайте ставити зноски і вказувати, звідки саме узята та чи інша інформація. Побудова літературного огляду залежить від змісту вашої основної частини. У якій послідовності Ви викладатимете матеріал по підтемах в основній частині, в такій послідовності слід будувати і літературний огляд.
Основна частина диплома – це найважливіший елемент всього вашого навчання. Тут краще всього вміщувати матеріал у міру його значущості: спочатку менш значимий, потім більш значимий і так далі по зростанню. Правильно говорять, що останнє запам'ятовується кращим, тому найкращі або наглядні результати слід ставити в кінець Вашої дипломної роботи. В основній частині обов'язково спочатку треба описати всі методики, якими Ви користувалися, устаткування, порядок експерименту, тобто тут спочатку треба вказати те, що Вам допомагало отримувати результати. А якщо Ви розробили якусь свою методику або пристрій, то тим більше треба починати основну частину саме з опису вашої розробки. У основну частину дипломної роботи не варто поміщати надто багато графіків, таблиць, фотографій, малюнків або якихось інших подібних матеріалів. Можна скласти додатки з цими матеріалами, але краще все-таки просто скласти дипломну роботу так, щоб текст в ній переважав.
Після основної частини йде аналіз виконаної роботи. У цьому розділі Ви зазначаєте, що поставлені завдання були виконані і говорите про те, що вийшло в результаті їх виконання. Тут слід чітко розмежувати кожен висновок, тобто зробити кожен з них окремим пунктом. Не обов'язкова кількість заключень дорівнюватиме числу завдань, адже по одному завданню може бути зроблено і два, і три заключення. Але захоплюватися з заключеннями теж не варто, оскільки основні питання зазвичай задають саме по ним.
Для детальнішого опису результатів Вашої роботи існує висновок. У цьому розділі слід написати про те, яку цінність мають отримані вами результати, де можна застосовувати вашу методику, чого вам не вдалося зробити по ходу роботи над дипломним проектом. Тобто, як і анотація, цей розділ потрібний для того, щоб людина, ознайомившись з Вашою дипломною роботою, зрозуміла, для чого вона була зроблена і чому була зроблена саме такий чином.
Список літератури завершує вашу роботу. Тут Ви вказуєте всі джерела, які були використані при підготовці літературного огляду і можна вказати деякі основні книги вашої тематики, по яких Ви вчилися будучи студентом.
Дипломна робота готова, але її ще потрібно зуміти добре захистити. Якщо Ви робили диплом за схемою, яка описана в цій статті, то будьте упевнені, що Вас чекає успіх.
Навіть якщо Ви дуже хвилюватиметеся, знання у Вас все одно ніхто не відніме, успіхи вам на захисті!
(Т) "Інформаційні послуги" (С) РОСДИПЛОМ
|